Виявляємо симптоми

інфекційних захворювань у дітей

     Будь-яке інфекційне захворювання спершу проявляється загаль­ними симптомами, і лише в міру його розвитку виникають спе­цифічні. При цьому в разі деяких захворювань дитина може погано почуватися та бути джерелом інфекції ще до появи будь-яких симп­томів.

     Іноді інфекційні захворювання можуть переходити з гострої в приховану форму, що також ускладнює ідентифікацію симптомів.

 

     ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Діти із прихованими формами захворювання небезпечні для оточення, особливо для дітей зі зміненою імуно­логічною толерантністю або нещеплених.

 

Загальні симптоми

     Загальні симптоми є найчисленнішою групою симптомів. За­звичай вони є проявом інтоксикації організму токсинами, що про­дукують патогенні мікроорганізми, та формують один синдром — інфекційної інтоксикації організму. При цьому загальні симптоми можуть проявлятися не лише за інфекційних захворювань.

     Основними загальними симптомами є:

  • млявість;
  • підвищена температура тіла;
  • пітливість;
  • порушення сну;
  • біль у суглобах;
  • головний та м’язовий біль;
  • біль у горлі;
  • рідкі випорожнення;
  • кашель;
  • нежить.

     Можливі також почервоніння й надмірний блиск очей, сльозо­теча.

 

      ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Підвищення температури тіла до 38,0 °С — необов’язковий симптом інфекційного захворювання. Напри­клад, такі захворювання, як холера, вірусний гепатит В, багато видів гельмінтозів перебігають без підвищення температури тіла.

 

    Класифікація інфекційних захворювань:

дихальних шляхів — грип, ГРВІ, менінгококова інфекція, дифтерія тощо

крові — малярія, хвороба Дайма, епідемічний висипний тиф, сонна хвороба тощо

зовнішніх покривів — лептоспіроз, сказ, правець, бешиха тощо

кишкові — шигельоз, холера, сальмонельоз, вірусні гастроентерити, амебіаз тощо

     Загальні симптоми можуть наштов­хнути медичну сестру на думку про те, що дитина захворіла. Однак їх недостат­ньо для встановлення точного діагнозу навіть лікареві-педіатру. Аби визначити, яка саме інфекція потрапила до організ­му дитини, серед загальних симптомів треба віднайти нюанси, які характер­ні для тієї чи тієї інфекції. Аби зробити це, необхідно точніше охарактеризува­ти кожен загальний симптом, що виник у дитини. Також слід звернути увагу на зміни в поведінці та настрої дитини, як-от: зниження рухової активності, млявість, плаксивість, обмеженість рухів.

     Специфічні симптоми

     Специфічні симптоми свідчать про ураження тих чи тих ор­ганів. Це дає змогу зарахувати захворювання до певної групи інфек­ційних захворювань або чітко встановити діагноз.

     Найсприйнятливішими до збудників інфекційних захворювань у дітей є дихальна система й шлунково-кишковий тракт. Тож розгля­немо специфічні симптоми деяких захворювань цих функціональних систем організму.

     Грип

     Під час захворювання дитини на грип обов’язковим буде ка­таральний синдром, пов’язаний із локалізацією вірусу в дихаль­них шляхах. На слизовій оболонці піднебіння, дужок, задньої стінки глотки відзначають яскраве почервоніння, вираженіше в ділянці ду­жок. Із розвитком захворювання слизова оболонка ротоглотки на­буває ціанотичного відтінку, помітнішою стає ін’єкція судин м’якого піднебіння. Язик вологий, рівномірно обкладений тонким білим на­льотом. Такий язик ще називають «фарфоровим».

    Симптомами, що також становлять катаральний синдром, за грипу є сухість, першіння та біль у горлі. Утім найтиповішим його симптомом є грубий надсадний кашель з незначною кількістю мо­кротиння, неприємними відчуттями або навіть болем за грудною кліткою.

     Кашлюк

      Відрізнити кашлюк від гострих респіраторних вірусних інфек­цій (ГРВІ) або грипу допоможе спостереження за характером каш­лю. У разі кашлюку він нав’язливий і сухий, посилюється у вечірній і нічний час, з розвитком захворювання переходить у судомний. Че­рез судомне звуження голосової щілини перед вдихом спостерігають свистячий звук (реприз). Напад кашлю за кашлюку є чергуванням таких свистячих вдихів і, власне, кашлевих поштовхів. Кожен напад кашлю завершується виділенням в’язкого мокротиння, іноді — блю­ванням.

     ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Лікарські препарати від кашлю в разі захворю­вання на кашлюк не діють.

     Краснуха

    Для краснухи властиве двобічне збільшення потиличних лім­фатичних вузлів, навіть за відсутності висипу. Якщо збільшення відбувається лише з одного боку, то це є симптомом якогось іншого захворювання, а не краснухи.

     Окрім того, про це захворювання в дитини свідчить специфіч­не висипання. Воно виникає спочатку на обличчі, волосистій части­ні голови, а потім поширюється всім тілом. Поширення висипання відбувається так швидко, що створює враження одночасної його по­яви на всьому тілі. Висипання має форму округлих чи овальних дріб­них рожевих плям діаметром 3-5 мм, які не виступають над рівнем шкіри і зникають під час натискання. Ці рожеві плями між собою не зливаються. Найбільше висипання зазвичай на розгинальних по­верхнях кінцівок, спині, сідницях, зовнішній поверхні стегон.

     Кір

     Симптомом, що дає змогу поставити діагноз «кір» до появи ви­сипання на тілі, є плями Філатова – Коплика - Бельського — сірува­то-білі плями, оточені червоним вінчиком, розміром із макове зерня. Виникають вони на слизових оболонках щік, губ і ясен.

      Висипання на тілі виникає поступово: спочатку утворюєть­ся на волосистій частині голови і за вухами, потім поширюється на обличчя й шию, тулуб і плечі, наостанок вкриває кінцівки і починає бліднути на обличчі. Висипання має вигляд плям рожево-червоно­го кольору, які виступають над неураженою шкірою. Часто елементи висипання зливаються.

     ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дитина, хвора на кір, є заразною не лише після появи симптомів захворювання, а й за кілька днів до цього. Імо­вірність захворіти на кір внаслідок контакту з хворим становить 99%.

     Вітряна віспа

     Специфічним симптомом вітряної віспи є висипання, що сильно свербить. Воно локалізується зазвичай на обличчі, во­лосистій частині голови, тулубі й кінцівках, хоча можливе й на сли­зових оболонках ротової порожнини, глотки та на кон’юнктиві. Якщо висипання доволі інтенсивне, його можна виявити на доло­нях і підошвах. Перші його елементи можуть виникнути за нор­мальної температури тіла за відсутності загальних симптомів. Аби не майже одночасна поява висипання та підвищення температури тіла, то вітряну віспу в дітей можна було б сплутати з ГРВІ.

     Спершу висипання має вигляд плям. Потім вони швидко збіль­шуються, середня їх частина виступає над поверхнею шкіри, утво­рюючи папули. Згодом у центрі папул виникають пухирці з прозо­рим вмістом і тонкою блискучою стінкою.

 

     Епідемічний паротит

     Епідемічний паротит можна розпізнати за припухлістю при­вушних слинних залоз. На дотик вони тістоподібні, хворобли­ві [переважно в центральній частині). Шкіра над ними натягнута, блискуча, погано береться в складку. У разі двобічного ураження привушних слинних залоз обличчя хворої дитини набуває грушопо­дібної форми. Водночас зі збільшенням привушних слинних залоз чи дещо пізніше припухають і підщелепні та під’язикові. Ураження цих залоз супроводжується болем, що посилюється під час відкривання рота, ковтання, позіхання та розмови.

     ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 30-50% випадків захворювання на епідеміч­ний паротит серед дітей мають безсимптомний перебіг, хоча хво­рі при цьому активно виділяють вірус.

     Через здатність вірусу епідемічного паротиту уражати залозис­ті органи, до специфічних симптомів захворювання у хлопчиків на­лежить паротитний орхіт — запалення яєчок.

     Гострі кишкові інфекції

     Зазвичай гострі кишкові інфекції (ГКІ) розпізнають за нудотою та різким нападоподібним болем у надчеревній ділянці. Розвиток захворювання супроводжується блюванням, що призводить до зне­воднення організму дитини. Про ГКІ також свідчать випорожнення до 5-10 разів на добу.

     Якщо ГКІ зумовлене шигелами, то за деякий час після інфі­кування виникає симптом геморагічного коліту. У разі псевдоту­беркульозу виникає плямисто - папульозне висипання на потилиці, верхній частині спини (симптом «капюшона»), стопах та долонях (симптом «шкарпеток» та «рукавичок»).

 

     Гепатит А

     Специфічним симптомом гепатиту А є жовтяниця, що розви­вається поступово. Спочатку відзначають потемніння сечі (її колір може нагадувати міцний чорний чай), жовтуватий відтінок склер, слизових оболонок ротової порожнини, зокрема м'якого і твердого піднебіння. Потім жовтішає шкіра, набуваючи інтенсивного шафра­нового відтінку.

     Ще одним симптомом гепатиту А є знебарвлені випорожнення.

     ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Причина жовтяниці — жовч, яка викидається в кров разом з інфекцією.

     Отже, можна розпізнати інфекційні захворю­вання в дитини за загальними та специфічними симптомами. При цьому слід пам’ятати, що загальні симптоми можуть формувати симптомокомплекс, що також свідчитиме про певне інфекційне за­хворювання.

 

 

За матеріалом журналу
«МЕДИЧНА СЕСТРА ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ»
№12/2016

КАЛЕНДАР
«  Январь 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ОПИТУВАННЯ
Чи потрібно займатися з дитиною фізкультурою:
Всего ответов: 24
СТАТИСТИКА

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Вхід на сайт